044 364 10 01

Телефонуйте нам!

Телефонуйте нам! гаряча лінія

044 364 10 01
Ми лікуємо
Запитання до спеціаліста

Лікування глаукоми

Лікування глаукоми

Лікування глаукоми базується на ретельному обстеженні пацієнта та оцінці зорових функцій.

Як правило, для успішного лікування глаукоми необхідно провести додаткові дослідження, які більш детально допомагають оцінити анатомію дренажної області ока, умови кровообігу зорового нерву та індивідуальну чутливість кожного конкретного пацієнта до існуючого порушення внутрішньоочного тиску.

Причинами підвищення внутрішньоочного тиску можуть бути як підвищення виробітку внутрішньоочної рідини, так і утруднення або відсутність відтоку внутрішньоочної рідини по природних шляхах відтоку.

Тому і лікування глаукоми може бути направлено як на зменшення продукування внутрішньоочної рідини, так і на відновлення або створення нових шляхів відтоку.

Основним завданням в лікуванні глаукоми є визначення так званого тиску цілі, тобто такого тиску, яке максимально забезпечить збереження стабільних функцій очей. Визначити цей тиск можна, оцінивши багато складових стану як очей, так і організму в цілому.

Успішне лікування глаукоми потребує періодичного (з запланованою частотою) відвідування свого лікаря та проведення контрольних вимірювань тиску та обстежень функцій очей. Дуже важливо вчасно проходити необхідні дослідження та при необхідності змінювати лікування. Саме тому ми в центрі АЙЛАЗ розробили та пропонуємо нашим пацієнтам програму річного моніторингу глаукоми.

З метою лікування глаукоми, як правило, назначають медикаментозні місцеві препарати (очні краплі), що регулюють внутрішньоочний тиск.

Медикаменти підбираються індивідуально.

У випадку, якщо медикаментозного лікування недостатньо і внутрішньоочний тиск не нормалізувались, використовуються варіанти лазерного лікування глаукоми, серед яких найбільш часто та широко застосовуються лазерна ірідотомія, лазерний трабекулоспазис та ірідопластика.

За відсутності адекватного пониження внутрішньоочного тиску за допомогою медикаментів і/або лазерних процедур доводиться вдаватися до оперативного лікування.

Навіть після успішно проведеної операції пацієнти з глаукомою потребують періодичних оглядів.

В медичному центрі АЙЛАЗ для пацієнтів з глаукомою розробляються комплексні індивідуальні програми лікування та нагляду, які дозволяють протягом року в зручний для Вас час бути під наглядом у одного спеціаліста та своєчасно здійснювати контрольні обстеження, коригувати за необхідності лікування та проводити курси підтримуючої терапії.

Діагностика при глаукомі

Окрім базового обстеження, при обстеженні пацієнта на предмет глаукоми необхідно провести наступні спеціальні дослідження.

Квантитативна статична периметрія – дуже точний метод дослідження поля зору. Дає можливість виявити дефекти поля зору та отримати їх кількісну оцінку. На основі отриманих даних визначається стадія захворювання. Контрольні дослідження протягом року дають можливість об’єктивно оцінити динаміку захворювання, оцінити ефективність лікування.

В медичному центрі АЙЛАЗ з цією метою використовується остання версія квантитативного периметру Octopus 900 (Німеччина).

diagnostika-pri-glaukome
Загальний вигляд приладу
diagnostika-pri-glaukome
Поле зору при глаукомі

Оптична когерентна томографія зорового нерву та сітківки – вимірює товщину нервових волокон і розміру зорового нерву. Дослідження дозволяє оцінити ступінь пошкодження зорового нерву. Повторні дослідження контролюють розвиток хвороби та ефективність лікування яке проводиться. Дослідження вважається одним з найбільш точних і чутливих і в сучасній офтальмології є обов’язковим при оцінці перебігу хвороби.

В медичному центрі АЙЛАЗ використовується одна з найостанніших моделей спектральної ОКТ – RTVue-100 фірми Optovue (США).
diagnostika-pri-glaukome
Загальний вигляд приладу
diagnostika-pri-glaukome
Тривимірне зображення зорового нерву

Гоніоскопія – дослідження дає змогу оглянути дренажну зону ока, уточнити причини порушення циркуляції внутрішньоочної рідини та встановити тактику лікування (медикаментозне, лазерне, хірургічне).

Тонографія та сфігмографія – дають можливість кількісно оцінити співвідношення об’ємів вироблення та відтоку внутрішньоочної рідини, а також стан кровозабезпечення ока. Ці дані використовуються для встановлення цільового тиску і підбору медикаментозного лікування, а повторні дослідження – для оцінки його ефективності.

В медичному центрі АЙЛАЗ використовується обладнання компанії MMDMicro Medical Devices (США).

Оптична топографія рогівки та переднього відрізку ока – дає можливість отримати цифрові значення товщини рогівки та розмірів дренажної зони ока, що використовується для встановлення оптимального тиску.

Ультразвукова біометрія ока – визначає взаємовідношення анатомічних структур ока (розмір очного яблука, глибина переднього відрізку ока, розмір кришталика). Ці дані допомагають прийняти рішення щодо виду лікування (медикаментозне, лазерне, хірургічне).

В медичному центрі АЙЛАЗ застосовується ультразвукова діагностична система Compact Touch STS компанії Quantel medical (Франція).

diagnostika-pri-glaukome
Зовнішній вигляд прибору
diagnostika-pri-glaukome
Зображення положення кришталика та зв’язочного апарату пацієнта з катарактою

Фотореєстрація зорового нерву – кольорове фото диска зорового нерву є об’єктивною документацією однієї з важливіших ознак глаукоми – стан зорового нерву.

В деяких випадках саме фото дає можливість оцінити деталі зовнішнього виду зорового нерву, які є важливими критеріями оцінки протікання та тяжкості глаукомного процесу.

Для цього в нашій клініці використовується цифрова фундус-камера, яка дає можливість за секунди та безконтактно отримати фото очного дна пацієнта та архівувати його.

diagnostika-pri-glaukome
Зовнішній вигляд приладу
diagnostika-pri-glaukome
Фото очного дна та диску зорового нерву

Всі перераховані методи дослідження є обов’язковими в алгоритмі пацієнта з глаукомою.

Лазерні методи лікування глаукоми
Лазерні методи лікування глаукоми

У деяких людей дренажна зона (структура, яка контролює відтік рідини з ока) за рахунок анатомічних особливостей ока вузька. Це може призводити до затримки виведення внутрішньоочної рідини і, як наслідок – до різкого підняття внутрішньоочного тиску.

Лазерна ірідотомія – це лазерна процедура формування додаткового отвору в райдужці на її периферії (біля кореня) з метою покращення циркуляції внутрішньоочної рідини в цій дренажній зоні. Кінцева мета процедури – контроль нормального внутрішньоочного тиску.

Штучні отвори, що формуються в райдужці мають діаметр 0.5 мм і не помітні косметично. Створені отвори залишаються на все життя і не викликають дискомфорту. Лазерна ірідотомія є ефективною процедурою пониження внутрішньоочного тиску при порушенні правильного анатомічного співвідношення структур переднього відрізку ока.


Сьогодні в «АЙЛАЗі» пропонується унікальна можливість лікування глаукоми за допомогою селективної лазерної трабекулопластики – нового методу консервативного лікування глаукоми.

Селективна лазерна трабекулопластика – унікальна пропозиція (!) для лікування глаукоми.

lechenie-glaukomyi-05 Головні переваги лазерного лікування глаукоми методикою СЛТ – це:

 • ефективне зниження внутрішньоочного тиску – на 25-30% від початкового рівня у 80% пацієнтів;
 • довготривалий результат – 18-24 місяці з можливістю повтору процедури;
 • безпечність – відсутній виражений термічний ефект і зберігається недоторканою анатомія трабекулярної сітки;
 • скорочуються фінансові витрати пацієнта на купівлю очних крапель;
 • виключаються випадки пропуску закапування – постійний внутрішньоочний тиск протягом дня, вам непотрібно перейматися, що ви пропустили час закапування крапель чи вам нема кому допомогти закапати краплі;
 • зниження явищ подразнення та сухості ока – відмова або зменшення кількості закапувань знижує побічний ефект антиглаукомних препаратів – запалення та сухість ока;
 • прекрасно переноситься всіма пацієнтами – на відміну від медикаментів, на лазерний вплив нема реакції непереносимості, різі, пекучості та почервоніння очей.

СЛТ методика лікування глаукоми проводиться амбулаторно.

Процедура проводиться під місцевою анестезією (попередньо закапуються знеболюючі очні краплі), абсолютно безболісна та займає декілька хвилин. Після проведення процедури вам знадобиться кілька разів прийти в клініку та переконатися в тому, що внутрішньоочний тиск знизився до очікуваного.

СЛТ-методика активно застосовується в США та Європі з 1997 року.

В 2001 році селективна трабекулопластика була схвалена комісією FDA в США як ефективний метод лікування пацієнтів з глаукомою та широко впроваджена в страхову медицину.

Ефективність СЛТ методики доведено багаточисельними медичними дослідженнями та рекомендовано для початкового лікування глаукоми Європейським глаукомним суспільством.

СЛТ має великі переваги перед лазерними методиками, що традиційно використовуються в Україні для лікування глаукоми – аргон-лазерною трабекулопластикою та мікроімпульсною лазерною трабекулопластикою.

СЛТ практично не справляє термічного впливу на тканини, що оточують, і не викликає порушення в їх структурах. Це дає можливість неодноразово, за необхідності, повторювати процедуру.

lechenie-glaukomyi-06

В медичному центрі «АЙЛАЗ» застосовується не тільки селективний лазер, але і спеціальна лінза для проведення процедури.

За допомогою цієї лінзи лазерні імпульси наносяться дозовано та з рівним проміжком і чітко належному місці. Для цього лінза забезпечена унікальною системою контролю за положенням та послідовністю нанесення лазерних імпульсів. Така методика забезпечує додатковий рівень безпеки, ефективності та точності лікування.


Лазерний трабекулоспазис – це лазерна процедура, що покращує роботу дренажної зони ока та нормалізує внутрішньоочний тиск.

За допомогою дозованого лазерного впливу на дренажну зону ока відбувається активізація її функції, покращується процес виведення рідини з ока, внутрішньоочний тиск нормалізується.

Лазерна ірідопластика – застосовується в тих випадках, коли область дренажної зони прикрита коренем райдужки та дозовані лазерні аплікації на тканину райдужки дозволяють покращити анатомічну взаємодію структур дренажної зони та створити за рахунок цього кращі умови для руху рідини.

Часто всі перераховані методики комбінуються для досягнення максимального ефекту.

За відсутності адекватного зниження внутрішньоочного тиску за допомогою медикаментів і/або лазерних процедур доводиться вдаватися до оперативного лікування.

Хірургія глаукоми

Завдання хірургічного лікування глаукоми полягає в покращенні відтоку внутрішньоочної рідини за рахунок створення нового шляху відтоку.

Найбільш поширена операція, яка на сьогодні є «золотим стандартом» хірургії глаукоми – синусотрабекулотомія. Ця операція називається фістулізуючою, оскільки по суті в результаті її створюється дозуюча мікрофістула для евакуації внутрішньоочної рідини назовні ока.

В результаті операції формується новий шлях відтоку рідини з ока назовні – в підкон’юнктивальний простір, де рідина розсмоктується.

Для створення цього нового шляху відтоку рідини в зовнішній оболонці ока під верхньою повікою викроюється невеликий клапан, під яким і створюється дуже маленький штучний тунель для відтоку рідини з ока.

В залежності від стадії розвитку глаукоми і рівня початкового внутрішньоочного тиску операція може бути непроникаючою (при більш сприятливій ситуації) і проникаючою (у більш складних випадках).

В першому випадку природна дренажна зона на шляху штучного тунелю не видаляється, а потоншується. За необхідності (в залежності від отриманого після операції внутрішньоочного тиску), в післяопераційному періоді цю зону можна розширити за допомогою лазера.

При проникаючій синусотрабекулектомії одразу створюється тунель, який дає можливість рідині легко евакуюватись з ока.

Іноді, якщо у пацієнта є катаракта, або великі розміри кришталика утруднюють відтік рідини з ока, одномоментно з операцією глаукоми, виконується і операція з заміни помутнілого кришталика – факоемульсифікація.

В кожному випадку вибір операції індивідуальний і залежить від багатьох складових.

В медичному центрі АЙЛАЗ застосовується найбільш обережна та сучасна методика мікро-синусотрабекулектомії, яка дає можливість отримати ефективне і стабільне зниження внутрішньоочного тиску при максимальному розкритті ока.

Операція виконується амбулаторно, однак протягом наступного місяця пацієнти потребують контролю лікаря.

Часто ефективно проведена операція дає можливість отримати оптимальний внутрішньоочних тиск і повністю відмовитись від медикаментозного лікування. Однак, в деяких випадках зниження внутрішньоочного тиску в результаті операції виявляється недостатнім і в подальшому необхідно закапувати краплі.

Необхідно пам’ятати, що результати хірургічного лікування глаукоми завжди кращі, якщо операція проводиться в більш ранні строки. Тому, якщо спроби знизити тиск за допомогою медикаментів або лазерного лікування виявляються безуспішними, необхідно оперативно вирішувати питання про хірургічне лікування.

Пам’ятайте, що своєчасне і адекватне лікування глаукоми дає можливість зберегти зір!

Програма річного моніторингу глаукоми
Програма річного моніторингу глаукоми

Для пацієнтів з глаукомою дуже важливо знаходитися під наглядом лікаря, контролювати внутрішньоочний тиск та функціональний стан зорового нерву.

Навіть, якщо лікарю вдалося підібрати для Вас такий режим медикаментів, який сьогодні компенсує ваш внутрішньоочний тиск, рекомендовано хоча б один раз на три місяці перевірити тиск і 1 раз на пів року повторити дослідження поля зору, щоб впевнитися в стабільному стані ваших очей.

Краще, щоб дослідження проводились в одному лікувальному закладі і одним лікарем (що дозволить більш точно порівняти результати досліджень у часі).

Медичний центр АЙЛАЗ пропонує для пацієнтів з глаукомою річну програму нагляду. Розроблена нами програма – це обстеження пацієнта один раз на три місяці. Кожне обстеження містить всі необхідні інструментальні дослідження (оптична томографія ока, квантитативна периметрія, тонографія, визначення цільового тиску) і оцінку адекватності лікування, що проводиться. Протягом року ви будете знаходитись під наглядом одного і того ж лікаря – спеціаліста з питань глаукоми, наші реєстратори разом з вами розроблять для вас зручний графік візитів і будуть нагадувати вам про чергове планове обстеження.

Переваги річної програми диспансерного нагляду:

 • Своєчасні комплексні обстеження – ми не пропустимо навіть мінімальних змін і не згаємо час
 • Індивідуальний підхід
 • Постійний лікар
 • Економія часу та коштів

Спеціалісти клініки АЙЛАЗ потурбуються про ваш зір.

Відеокоментар фахівця І.А. Ковальова щодо діагностики та лікування глаукоми
Хто здійснює лікування глаукоми
Ковальов Андрій Іванович
 • Лікар-офтальмолог вищої категорії, лікар-консультант, кандидат медичних наук;
 • досвід роботи понад 37 років

Спеціалізація: лазерна корекція, хірургія катаракти та глаукоми, рефракційна хірургія, лікування кератоконусу, реконструктивні операції переднього сегменту ока.

Авер’янова Оксана Сергіївна
 • Лікар-офтальмолог вищої категорії, кандидат медичних наук;
 • досвід роботи понад 37 років

Спеціалізація: ортокератологія, лікування патологіі рогівки, кератоконусу, реконструктивна хірургія, онкоофтальмологія, патологія сльозових шляхів, лікування глаукоми, лікування макулодистрофії, загальна та інструментальна діагностика, терапія захворювань очей.

Поплавець Олена Володимирівна
 • Лазерний ретинальний хірург, лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий офтальмолог;
 • досвід роботи – 21 рік.

Спеціалізація: лазерна хірургія сітківки, ортокератологія, загальна та інструментальна діагностика, терапія захворювань очей, підбір склеральних лінз.

Максименко Олег Миколайович
 • Лікар-офтальмолог вищої категорії, кандидат медичних наук;
 • стаж роботи – 24 роки

Спеціалізація: катарактальна хірургія, хірургія глаукоми.

Найбільш поширені питання
Як часто необхідно бути під наглядом лікаря та які дослідження проводити, якщо поставлено діагноз глаукоми та призначено лікування?

Глаукома – хронічне захворювання та потребує постійної уваги. Якщо Ваш лікар підібрав медикаменти та впевнився, що досягнутий необхідний тиск, то бажано його перевіряти щомісяця. Спеціальні дослідження, такі як дослідження поля зору, стан зорового нерву, достатньо повторювати 1 раз на 6 місяців, якщо внутрішньоочний тиск компенсовано. Слід пам’ятати, що якщо Вам призначено краплі в певному режимі, то лікування не можна переривати та припиняти. Можливо, що після чергового огляду Ваш лікар змінить Вам режим медикаментозного лікування, виходячи з результатів обстеження.

В яких випадках при глаукомі призначається лазерне лікування?

Одним з методів лікування початкової стадії глаукоми є лазерне лікування. Лазерне лікування можна запропонувати завжди, для цього мають бути певні анатомічні передумови. Лазерне лікування направлено на покращення шляхів відтоку рідини з ока та в деяких випадках може нормалізувати тиск і замінити медикаменти.

Чи можна вилікувати глаукому?

Глаукома – хронічне захворювання і у випадку медикаментозного лікування воно має проводитись постійно. Якщо ж Ваш лікар методом лікування обере операцію, то після операції можна буде відмовитись від закапування крапель. Однак, під наглядом лікаря необхідно знаходитись постійно, періодично перевіряючи внутрішньоочний тиск та функції ока.

Вартість лазерного лікування глаукоми
Лікування
Вартість
Лазерне лікування глаукоми – СЕЛЕКТИВНА лазерна трабекулопластика Одне око
4700 грн.
Комбінована лазерна іридо-трабекулопластика Одне око
4500 грн.
Лазерна ірідотомія Одне око
3100 грн.

У вартість входять медикаменти після лікування та 1 місяць спостереження.

Діють знижки за дисконтними картками.
Важлива юридична інформація: ознайомитися.

Варість хірургії глаукоми
Лікування
Вартість
Антиглаукомна операція – мікротраб (синусотрабекулектомія з дозованим сьючеролізисом)
12500 грн.
Одномоментна факоемульсифікація катаракти з антиглаукомною операцією
19800 грн.
Анестезіологічний супровід Консультація анестезіолога перед операцією, моніторинг в процесі операції, перебування в палаті післяопераційного спостереження
880 грн.

У вартість входять медикаменти та 1 місяць спостереження.
Пацієнти можуть обрати в подальшому програму диспансерного спостереження.

Діють знижки за дисконтними картками.
Важлива юридична інформація: ознайомитися.

Записатися на прийом
Послуга (за бажанням)
Лікар (за бажанням)
Вам відправлений СМС з кодом підтвердження запису на прийом