044 364 10 01

Телефонуйте нам!

Телефонуйте нам! гаряча лінія

044 364 10 01
Ми лікуємо
Підписка на новини

Запитання до спеціаліста

Біль в очах: причини та лікування

Іноді ми відчуваємо дискомфорт особливого виду – здається, що болить чи то голова, чи то очі. Цей біль виникає в районі носових пазух або в задній частині ока. Іноді біль пульсуючий, іноді – постійний. Цей стан нас дуже лякає та хочеться дізнатися, чим викликаний цей біль? Що можна зробити, щоб його полегшити? Може, щось не так із зором?

Давайте для початку відповімо на останнє запитання.

Вчені з Американської академії офтальмології визначили «біль в очах» як «фізичний дискомфорт, викликаний очним або іншим захворюванням». Але вчені підкреслюють при цьому, що «місце болю не обов'язково вказує на причину болю».

У більшості випадків причина головного болю, що відчувається в очах, може переховуватися в зовсім іншому місці. Ми відчуваємо біль саме в цьому місці через мережі взаємопов'язаних сенсорних нервів, що пронизують всі тканини організму.

«Майже всі структури голови, чутливі до болю, переносять відчуття болю в область очей», - розповідає доктор Марк У. Грін, доктор медицини, професор неврології в Медичній школі Ікана при лікарні Mount Sinai в Нью-Йорку. – «Те, що болить око, не означає, що проблема в самому оці. Насправді, це трапляється досить рідко».

Грін радить пам'ятати одне корисне правило: якщо біла частина ока (склера) не почервоніла та немає скарг на зір – нечітку або перекручену картинку, дуже малоймовірно, що головний біль пов'язаний з самими очима.

Поширені причини болю в очах

  1. Мігрень

Мігрень – найпоширеніший тип головного болю, що позбавляє нас радості життя. Це головний біль, напади якого нагадують припливи, він може тривати до 72 годин, його часта характеристика – сильний пульсуючий біль з одного боку голови та за очима. Біль може відчуватися і в потиличній частині голови. Інші класичні симптоми мігрені – нудота, блювота та чутливість до світла, запахів і звуків.

Є багато тригерів, що можуть запустити мігрень. До них належать втома, емоційне напруження, недолік сну або надмірний сон, пропуск прийому їжі, яскраве або мерехтливе світло, різкі запахи, гучні звуки, певні продукти, а також зміни температури та вологості. Існує і генетична схильність до мігрені: 70% пацієнтів повідомляють, принаймні про одного близького родича, який також страждав від мігрені.

Мігрень, виявлену на досить ранній стадії, можна успішно лікувати безрецептурними знеболюючими, але є кілька рецептурних ліків, що можна використовувати як в профілактичних цілях, так і для зменшення кількості нападів і зменшення больового симптому.

Для лікування хронічної мігрені та хворобливих відчуттів в очах може знадобитися щоденний прийом ліків.

  1. Кластерні головні болі

Кластерний головний біль – це стан, що характеризується численними та частими нападами головного болю. Ці кластерні періоди можуть тривати тижні або місяці, а потім настає період ремісії, коли головні болі не виникають протягом декількох місяців або років.

Кластерний головний біль зазвичай виникає швидко, іноді у болі бувають провісники, больові відчуття можуть тривати до трьох годин. Симптоми включають біль (часто головний біль за одним оком), що віддає в інші частини обличчя, голови і шиї; червоні та опухлі очі; і надмірне сльозовиділення.

Вважається, що причинами кластерних головних болів можуть бути аномалії в гіпоталамусі (частини мозку, що контролює багато важливих функцій організму). Щоправда, ліків від кластерних головних болів в очах поки немає.

Лікування кластерних головних болів направлено на зменшення тяжкості симптомів, скорочення періоду кластерних болів і запобігання майбутніх нападів. Серед методів лікування – киснева терапія, ін'єкції триптанів і місцеві анестетики.

  1. Інфекції носових пазух

Пазухи – це заповнені повітрям простори черепа. Вони розташовані за носом, чолом і щоками, а також за очима. Інфекція носових пазух (гайморит) – часта причина болю, в тому числі головного болю в очах.

Мігрень часто помилково приймають за головний біль при інфекції носових пазух. Лікування головного болю, що локалізується в носових пазухах, включає усунення основної інфекції за допомогою рецептурних антибіотиків і протинабрякових засобів.

  1. Глаукома

Глаукома – це захворювання очей, при якому вражений зоровий нерв, що викликає втрату периферичного зору, помутніння зору, труднощі з адаптацією до темряви та появу ореолів навколо джерел світла.

Особливий тип глаукоми – гостра закритокутова глаукома, що може викликати нудоту та сильний головний біль за очима. Якщо ви відчуваєте ці симптоми, вам слід негайно звернутися до окуліста.

  1. Склерит

Склерит – це сильне запалення склери, або зовнішнього покриття очного яблука. Його найчастіше викликають аутоімунні захворювання. Серед симптомів: головний біль за оком, червоний або рожевий колір очей, сльозотеча та нечіткий зір, а також світлочутливість.

  1. Неврит зорового нерва

Неврит зорового нерва, або запалення зорового нерва, супроводжується болем в очах чи головним болем позаду очей, нечіткістю зору, втратою колірного зору, плаваючими мушками, нудотою та втратою зору.

  1. Хвороба Грейвса, або базедова хвороба

Базедова хвороба – це аутоімунне захворювання, пов'язане з неполадками в щитовидній залозі. Базедова хвороба зачіпає очі, вони стають дуже опуклими, червоніють, повіки втягуються, у хворих обмежена здатність рухати очима, зображення двоїться, іноді може спостерігатися втрата зору. У деяких випадках хвороба Грейвса також може викликати біль в очах.

Коли звертатися до окуліста?

Якщо ви відчуваєте незвичайний біль за очима, негайно зверніться до окуліста. Якщо білок очей змінив колір, або ви відчуваєте нудоту чи проблеми із зором, пов'язані з головним болем – це ознаки та симптоми гострого нападу глаукоми, що може викликати необоротну втрату зору. З'ясуйте, що викликає біль в очах.

Запишіться до офтальмолога в клініку «АЙЛАЗ» та обов'язково отримаєте консультацію. Наша клініка знаходиться в одному приміщенні із медичним центром «СІТІ ДОКТОР». Завдяки мультидисциплінарним спеціалістам, ми одразу зможемо надати вам всю необхідну допомогу, навіть, якщо виявиться, що біль в очах зумовлений не очами та не пов'язаний із офтальмологією. Ми дбаємо про ваше здоров’я на всі 100%!