- Про «АЙЛАЗ»
-
Методи лікування
Лазерна корекція Лікування катаракти Лікування короткозорості Ортокератологія (нічні лінзи Precilens, Paragon) Корекція астигматизму Лікування глаукоми Внутрішньоочні (факічні) контактні лінзи Лікування захворювань сітківки Лікування кератоконусу Лікування кератитів Лікування косоокості Лікування сухого ока IPL Контактні лінзи Апаратні методи лікування зору Оптика
- Хвороби очей
- Запитання та відгуки
- Контакти
- Головна »
- Про «АЙЛАЗ» »
- Публікації фахівців »
- Бондаренко Ольга Володимирівна: публікації »
- Розгадана таємниця еволюції кольорового зору у ...
Розгадана таємниця еволюції кольорового зору у людини – науковці
Японські вчені простежили генетичну еволюцію кольорового зору, а також з'ясували його походження.
У ході дослідження було з'ясовано, що спочатку людина навчилася виділяти синій колір, після – зелений, потім червоний. Завдяки цьому людина і розрізняє всі інші відтінки.
В чому ж секрет кольорового зору?
Кольоровий зір обумовлений спільною роботою декількох світлоприймачів, тобто фоторецепторів сітківки різних типів, що відрізняються спектральною чутливістю. Фоторецептори перетворюють енергію випромінювання у фізіологічне збудження, яке сприймається нервовою системою як різні кольори.
Фоторецептори ока представлені колбочками (7-8 млн.), які забезпечують кольоровий зір, і паличками (110-130 млн.), які здатні сприймати світлові промені в умовах присмеркового освітлення, але не спроможні реагувати на кольори.
Основна маса колбочок знаходиться в центральній частині сітківки, утворюючи так звану жовту пляму. Жовта пляма (MACULA) є місцем найкращого бачення при денному освітленні і забезпечує центральний зір, а також сприйняття світлових хвиль різної довжини, що є основою виділення (розпізнавання) кольорів. Решта сітківки в основному представлена паличками і здатна сприймати тільки чорно-білі відтінки.
Основи сучасних уявлень про кольоровий зір людини розроблені в 19 ст. англійським фізиком Т. Юнгом і німецьким вченим Р. Гельмгольцом у вигляді т.з. трикомпонентної, або трьохроматичної теорії кольоросприйняття. Згідно цієї теорії, в сітківці ока людини є три типи фоторецепторів (колбочкових кліток), чутливих різною мірою до червоного, зеленого і синього світла. В звичайних умовах промені діють не на одну групу колбочок, а одночасно на 2 або З групи, при цьому хвилі різної довжини збуджують їх різною мірою, що обумовлює сприйняття кольорових відтінків. Первинне розрізнення кольорів відбувається у сітківці, але остаточно відчуття сприйнятого кольору формується у вищих зорових центрах і, в певній мірі, є результатом попереднього навчання.
Інколи у людини частково або повністю порушується сприйняття кольору, що обумовлює кольорову сліпоту. При повній колірній сліпоті людина бачить всі предмети забарвленими у сірий колір. Часткове порушення колірного зору дістало назву дальтонізму за ім'ям англійського хіміка Джона Дальтона, який мав таке функціональне відхилення у стані свого зору і перший його описав. Дальтоніки, як правило, не розрізняють червоні та зелені кольори. Дальтонізм є спадковою хворобою і частіше порушення кольорового зору спостерігається у чоловіків (6-8 %), тоді як серед жінок це буває всього у 0,4-0,5 % випадків.
Кольоровий зір властивий також і багатьом видам тварин – в хребетних (мавпи, багато видів риб, земноводних), а з комах – у бджіл і джмелів. У ховрахів і багатьох видів комах кольоровий зір дихроматичний, тобто заснований на роботі двох типів світлоприймачів, у птахів та черепах, можливо – чотирьох видів світлоприймачів.
Око – унікальний, ювелірно створений орган нашого організму, який здатний вбирати в себе всі фарби нашого життя і передавати їх в душу та розум.
Залишити відгук про клініку «АЙЛАЗ» , 05.09.2021 18:19:00
Шановні пацієнти! Ви можете залишити відгук про ваше відвідування клініки «АЙЛАЗ» і про роботу наших фахівців.