Чим небезпечна короткозорість?
Профілактика порушення зору у дітей
Грамота здорового зору
Літо без гаджетів
Розвіюємо міфи про зір
Який вид корекції обрати
Нічні лінзи
Як відбувається перевірка зору у дітей в сучасній клініці?
Як часто необхідно перевіряти зір у вашої дитини?
Формы

Батьківська енциклопедія здорового зору у дітей

Ми повинні навчитися жити у новій реальності: спочатку це була пандемія COVID-19, тепер – повномасштабна війна. Життя змінилося. І у батьків, і у дітей сьогодні формується нова культура мислення та поведінки.
Ми всі тепер ще більше часу проводимо за гаджетами, а це (особливо у дітей і підлітків) посилює та пришвидшує розвиток короткозорості. Тому батьківська обізнаність у питанні збереження зору своєї дитини зараз надзвичайно актуальна.

img fst

Якщо в початкових класах приблизно кожна восьма чи десята дитина стикається з проблемою короткозорості, то до кінця школи вже кожен третій або четвертий підліток має діагноз «короткозорість».

Короткозорість мінус 2 діоптрії особливо нікому не заважає, це напряму пов'язано із сучасним способом життя, така короткозорість дозволяє читати на близькій відстані та особливого дискомфорту людині не приносить. Але, на жаль, на мінус 2 процес не зупиняється! Мінус два вимагає більш сильного наближення предметів, і дитина, наближаючи сильніше предмети, ще більше напружує м'язи очей, але оскільки у дітей м'язи ще не знаходяться в такому тонусі, щоб витримувати тривале напруження, короткозорість починає прогресувати.

Чим небезпечна короткозорість і чому її необхідно лікувати?

Короткозорість – не лише залежність від окулярів і певні незручності. Короткозорість – це ризик появи ускладнень з боку сітківки, пов'язаних із видовженням ока та погіршенням кровообігу.

Це катаракта, глаукома, атрофічні зміни в сітківці, відшарування сітківки. Частина цих ускладнень можуть мати невідворотній характер.

Відомо: якщо короткозорість вище -4.0Д, то ризики таких ускладнень підвищується в два рази, а якщо короткозорість більше 8.0Д – ризики ускладнень підвищуються в 10 разів!!

ct image 1
ct image 2
ct image 3
ct image 4

Ось як виглядає сітківка здорового ока

А ось як може виглядати сітківка людини з високою короткозорістю (натисніть)
Так виглядає зоровий нерв у випадку високої короткозорості – він розтягнений, атрофічний і не здатний до повноцінного виконання своїх функцій. (натисніть)
Це відшарування сітківки з розривом (натисніть)

Тому наша задача – не допустити розвитку високої короткозорості. Чи можливо це? Чи ми безсилі?

Ось як виглядає сітківка здорового ока

ct mob image 1
ct mob image 2

А ось як може виглядати сітківка людини з високою короткозорістю

Так виглядає зоровий нерв у випадку високої короткозорості – він розтягнений, атрофічний і не здатний до повноцінного виконання своїх функцій.

ct mob image 3
ct mob image 4

Це відшарування сітківки з розривом

Тому наша задача – не допустити розвитку високої короткозорості. Чи можливо це? Чи ми безсилі?

pic start three

Профілактика порушення зору у дітей

Багато захворювань зору погано піддаються лікуванню.
Тому основним принципом збереження зору є профілактика, попередження хвороб, дбайливе ставлення до, мабуть, найбільш вразливого місця в організмі – ока.
Це головне, що потрібно знати батькам, вчителям
і вихователям.

Профілактика порушення зору у дітей

Профілактика порушення зору у дітей

Читати
Правила окознавства для мам

Правила окознавства для мам

Читати
ch 5 end img

Як прогулянки знижують ризик короткозорості у дітей?

1. За даними ВООЗ, дві головні причини розвитку короткозорості у дітей: занадто багато часу діти проводять у закритих приміщеннях, і піддаються великим зоровим навантаженням, пов'язаним із взаємодією з предметами на близькій відстані.

Потрібно збільшувати кількість часу, що дитина проводить на відкритому повітрі. За будь-якої погоди! Навіть якщо це буде звичайна прогулянка. Кожна зайва година на тиждень, що її дитина проводить на вулиці, знижує ризик розвитку короткозорості на 2%!

ch 6 str img

Як прогулянки знижують ризик розвитку короткозорості у дітей?

Читати
ch 6 central img

Грамота здорового зору

10 необхідних правил в картинках Буде корисно і дітям, і дорослим!

під кожною картинкою захована порада, наведіть на неї

img sp 1
1

Не чіпай очі брудними руками

img sp 2
2

40 хвилин роботи, 5 хвилин перерви

img sp 3
3

Письмовий стіл біля вікна, поверхня столу ‒ матова

img sp 4
4

Робіть зарядку для очей

img sp 5
5

Тривалість роботи за комп'ютером дорівнює тривалості перебування на вулиці

img sp 6
6

Міцно заплющіть очі та подивіться вдалечінь

img sp 7
7

Монітор ‒ 70 см від очей і на 5-10 см нижче рівня очей

img sp 8
8

Здорове харчування ‒ риба, чорниця, морква, зелень

img sp 9
9

Використовувати звичайну лампочку на 60 Вт, світло мусить падати зліва

img sp 10
10

Сон ‒ 8-10 годин

art 7 start img

Чим зайняти дитину влітку, не вмикаючи гаджети?

Діти, «зомбовані гаджетами» – так нещадно ми тавруємо наших дітей, які стали першими в світі людьми, що не знали життя без Інтернету. Вони не знають, як людство обходилось без соціальних мереж. А часи без телефонного зв'язку взагалі вважають доісторичними. Але такий спосіб життя дорослі прийняли першими, просто діти роблять це ще швидше.

Нам, дорослим, необхідно допомогти дитині відволіктися від гаджетів, знайти свої інтереси, потренувати уяву та творчі здібності – це те, що набагато легше відбувається в реальному світі, ніж у відеоіграх і соцмережах. Дати їм, зрештою, шанс спілкуватися з нами.

«Світ може бути серйозним місцем. Ось чому так важливо знайти час, щоб вийти на вулицю та побавитися».

Марк Цукерберг, з листа доньці Август

Міфи та факти про зір

Сучасна офтальмологія знає багато про причини розвитку короткозорості, а сучасні технології дозволяють боротися з її прогресією. Що меншим буде ступінь короткозорості, то здоровішими будуть очі вашої дитини в майбутньому. Батьки відповідальні за зір своєї дитини. Розвіюємо міфи про зір.

Міф 1. Якщо у дитини короткозорість, не потрібно поспішати з окулярами – «нехай очі працюють».

Саме відсутність корекції позбавляє око фізіологічної м'язової роботи та викликає прогресію короткозорості.

Міф 2. Оптична сила лінз повинна бути нижчою за одиницю, відсотків на 10-20, ніби-то для того, щоб око більше працювало і таким чином покращувався зір.

Зір повинен бути скоригований на 100%.

Міф 3. Якщо у дитини короткозорість, їй протипоказані заняття спортом. Склалася думка, що спорт шкодить дитині з короткозорістю, що під час фізичних навантажень очне яблуко збільшується, а це призводить до ще більшої короткозорості.

Рухи плечового поясу покращують кровообіг, а отже і живлення очей, зміцнення тонусу м'язів спини перешкоджає сутулості. Сутула дитина горбиться та низько нахиляє голову над книгою. Це сприяє подальшому розвитку короткозорості.

Міф 4. Дітям не можна носити контактні лінзи.

Використання лінз потребує неухильного дотримання правил гігієни. Є спеціальні нічні лінзи, що надягаються лише на час сну, а зранку і весь день дитина має 100%-ий зір.

Міф 5. Короткозорість розвивається, оскільки дитина росте.

Око дитини досягає дорослих розмірів до 8 років. Ростуть усі діти, а короткозорість розвивається у деяких!

Міф 6. Якщо у батьків короткозорість – нічого не вдіяти, буде короткозорість і у дитини.

У дитини, яка має батьків з короткозорістю, більше шансів отримати цей спадок. Але це не привід нічого не робити.

six ch image

У моєї дитини короткозорість. Який вид корекції обрати?

Існує хибна думка, що не варто поспішати з призначенням окулярів. Багато батьків побоюються одягати окуляри своїм дітям, керуючись хибним переконанням, що користування окулярами при короткозорості погіршує зір і ускладнює роботу очей (?!).

Це не так. При тривалому існуванні не скоригованої короткозорості мозок дитини звикає до нечіткого зображення і навіть при повній корекції корковий зоровий аналізатор не може аналізувати дрібні деталі. В результаті гострота зору дитини навіть в окулярах знижується до 70-60%.

Крім того, відсутність корекції сприяє не роботі, а, навпаки, ослаблення м'язів очей, що, в свою чергу, тягне подальший розвиток короткозорості.

Отже, корекція потрібна. Інша справа – вибір виду корекції.
Адже сьогодні існує великий арсенал засобів для корекції зору.

Дітям, через можливе подальшої зміни оптичної сили очей, підходять тільки тимчасові види корекції, тобто такі, які можна скасувати і повернутися до первісного анатомічного і оптичного стану очей.

Ця умова обмежує вибір засоба корекції до трьох – окуляри, м'які контактні лінзи і нічна корекція.

Вибирати вид корекції, яким буде користуватися ваша дитина, треба з урахуванням ступеня короткозорості, психологічної готовності дитини до корекції і завданням, які ви ставите перед собою.

Для маленьких дітей з невеликим ступенем короткозорості найбільш зручним видом корекції є окуляри. Відсутність безпосереднього контакту з оком і необхідності суворого гігієнічного догляду полегшують користування окулярами. Однак вони обмежують свободу активного способу життя, занять спортом і іноді створюють психологічні проблеми для дитини.

Крім того, відомо, що окуляри не перешкоджають подальшому розвитку короткозорості. Окуляри б'ються, губляться і ламаються у дітей досить часто. Завжди рекомендується мати кілька пар окулярів для дитини.

Останнім часом лікарі призначають дітям м'які контактні лінзи все в більш молодшому віці. Пов'язано це з поліпшенням матеріалом, з яких зроблені лінзи. М'які контактні лінзи добре психологічно сприймаються більшістю дітей, дають комфортне та високу зір навіть при високих ступенях короткозорості. Однак треба не забувати, що в м'яких контактних лінзах рогівка відчуває певний кисневе голодування, що є великим недоліком використання таких лінз у дітей.

Крім того, для користування контактними лінзами дитина повинна бути добре організований, дотримуватися правил гігієни, чищення лінз і не боятися маніпуляцій з ними. Безумовно, при виборі для своєї дитини м'яких контактних лінз батьки беруть на себе додаткові зобов'язання контролю за процесом, користування і догляду, своєчасної зміни лінз.

Треба пам'ятати, що більшу частину дня діти проводять в школі, де батьки не можуть проконтролювати чистоту рук і несприйняття лінз. Тут доводиться покладатися на свідомість дитини.

В останнє десятиріччя все більш популярним стає нічна ортокератологія – інноваційний метод корекції короткозорості за допомогою спеціальних лінз. Цей метод застосовується з 60-х років минулого сторіччя, проте особливої популярності набув на початку 2000-х завдяки комп'ютеризації процесу їх виробництва і розробці спеціальних висококиснепроникних матеріалів.

Лінзи мають спеціальний дизайн і використовуються протягом ночі. Вранці на поверхні рогівки досягається ефект корекції короткозорості, який зберігається протягом усього дня. Тому людина може чудово бачити без лінз і окулярів протягом усього дня.

Це прекрасна опція для дітей, тому що весь процес корекції відбувається вночі, коли дитина перебуває вдома під наглядом батьків. Але найцікавіше, це те, що нічні ортокератологічні лінзи здатні затримати, а в більшості випадків і зупинити прогресію короткозорості. Сьогодні про цю дію нічних лінз говорить весь офтальмологічний світ. І це саме те, про що мріють всі батьки – не тільки коригувати короткозорість, але і зупинити процес її розвитку.

В Україні методика застосовується з 2005 року. Вперше ортокератологічні лінзи (американської компанії Парагон) почали застосовувати в офтальмологічній клініці «АЙЛАЗ». Сьогодні в Україні понад 40 клінік, що мають досвід роботи з ортокератологічними лінзами.

Кожен випадок індивідуальний і тому вибір виду корекції передбачає обстеження, бесіду з дитиною та батьками, а потім ухвалення рішення про вид корекції.

Одного разу підібравши корекцію, нею неможливо користуватися все життя. Очі дитини динамічно розвиваються, а тому і обстеження повинно повторюватися, в ідеалі – в тому ж лікувальному закладі. Виберіть свою клініку. І краще, щоб в ній були представлені всі сучасні види обстеження і корекції короткозорості.

Це гарантує вам не тільки точне обстеження, а й прийняття правильного рішення і вибору найкращого варіанту корекції для вашої дитини.

seven ch image

Найбільш сучасний і безпечний метод, що може зупинити розвиток короткозорості у дітей ‒ нічні лінзи

Якщо на початку нульових років у більшості людей і навіть офтальмологів метод корекції зору уві сні викликав скепсис і подив, то зараз все більше людей із задоволенням використовують цю методику.

Ортокератологія – це метод тимчасової зміни оптичної сили ока за допомогою спеціальних лінз.

У чому ж різниця зі звичайними лінзами, запитаєте ви?

Справа в тому, що лінзи використовуються не протягом дня, а вночі, поки ви спите. Ці спеціальні лінзи впливають на поверхню рогівки і змінюють її здатність заломлення силу на 24 і більше годин. Прокинувшись вранці, ви знімаєте лінзи і протягом дня бачите добре.

Такі лінзи є прекрасною альтернативою для окулярів і денних лінз, а також для тих, кому не можна виконати лазерну корекцію.

Отже, .. прекрасний зір протягом дня ... без окулярів ... без денних лінз ... і без операції ...

Лінзи більше підійдуть людям, які ведуть активний спосіб життя, займаються спортом, для людей екстремальних професій.

Нічні лінзи Парагон значно зменшать вашу залежність від засобів корекції, адже і в лінзах, і без них ви бачите добре!

Оскільки в лінзах людина знаходиться тільки вночі, це значно скорочує термін перебування в них у порівнянні з денними лінзами, тобто знижуються і пов'язані з носінням лінз проблеми сухого ока!

 

Ви спите та коригуєте зір!

Чи не правда, більш заманливо, ніж вивчення іноземної мови уві сні! Фантастика?

Ні, реальність!

Незважаючи на всю фантастичність цієї ідеї, метод нічної корекції зору має довгу історію та наукове обгрунтування.

Вперше ідея й спроби такої корекції виникла в середині 20-го сторіччя. Вчені працювали над розробкою конфігурації лінз, створенням матеріалів. Вивчалася дія таких лінз на рогівку на клітинному та біохімічному рівні. Для реалізації цієї ідеї потрібно півсторіччя!

Яка ж сучасна концепція ортокератологічних нічних лінз?

Оскільки лінзи діють тільки в межах поверхневого шару рогівки, що, як і шкірні покриви, весь час оновлюється, рефракційний ефект поступово «вимивається» та для його підтримки потрібно знову надіти лінзи на ніч.

Сама концепція тимчасової зміни профілю рогівки з метою зміни її оптичних властивостей під час сну передбачає кілька невід'ємних вимог:
- висока киснева проникність лінзи, що не перешкоджала б проходженню кисню до рогівці під час сну (під закритими повіками);
- форма лінзи повинна забезпечувати очікуваний і, одночасно, лагідний вплив на поверхню рогівки;
- лікар повинен мати можливість легко змінювати конфігурацію лінзи відповідно до форми кожної конкретної рогівки, тобто індивідуально підбирати параметри.

Всі ці завдання першою втілила компанія Paragon!

Дата офіційного народження нічної ортокератологіі – 2002 рік, коли американська компанія Парагон (Paragon) отримала офіційний дозвіл FDA на використання спеціальних лінз CRT 100 в нічний час

(Дозвіл FDA – food and drag administration – комісія конгресу США з харчових, лікарських і медичних продуктів – найбільш жорстка комісія. Видає дозвіл на використання технології тільки після тривалої та незалежної клінічної перевірки, що підтверджує і безпеку, і ефективність методу, що заявляється.

Відрізняється від CE – європейського сертифіката, який підтверджує тільки правильність дотримання технології виробництва та не проводить клінічних досліджень).

Компанія Paragon першою в світі створила високотехнологічний киснепроникний матеріал для лінз, що не викликає додаткового кисневого голодування (патент компанії) під закритими повіками, а отже, безпечний для використання вночі.

Компанія Paragon ще в 1993 році уклала договір з NASA про використання Шаттлів для наукових досліджень і створення очищених матеріалів в умовах невагомості. 10-ти річна співпраця завершилося наукової перемогою.

Сьогодні Парагон – світовий лідер у виробництві та створенні киснепроникних матеріалів для жорстких контактних лінз.

Лінзи Парагон мають високу кисневу проникність і товщину всього 0.18 мм (!). Це означає, що до рогівки доставляється достатня кількість кисню протягом ночі. Вага лінзи становить 0.9 грам.

Ортокератологічні лінзи Paragon CRT 100, що використовуються в Україні вже 10 років, виготовлені саме з цього матеріалу!

Компанія Парагон створила і власний дизайн лінз (патент компанії), при якому лікар має можливість змінювати параметри лінзи з точністю до мікронів і підбирати таку форму лінзи, що дозволить отримати максимальну, делікатну та, в той же час, дозовану дію.

Гармонійність поверхонь і можливість дуже точно підбирати лінзи забезпечує ефективність та безпеку корекції.

eight ch image

Як відбувається перевірка зору у дітей в сучасній клініці?

Якщо за поведінкою дитини ви не помічаєте ознак зниження зору, її потрібно обстежувати в 5-6 років, а потім регулярно перед початком кожного навчального року. Протягом шкільних років висока імовірність розвитку короткозорості через підвищені зорові навантаження, тому важливо виявити це якомога раніше, щоб почати ефективне лікування.

nine ch image